onsdag 15 februari 2012

Persiko puree

Måste verkligen rekomendera göra egen pure till efterrätten eller som pure till gröten! 
En stor burk ca 10-15kr beroende på vart man köper! Räcker till några dagar!
Medans en pure burk på barnmats avdelning kostar runt 10kr och tar slut på ca 1dag!
 Man spar ju faktiskt lite pengar!
Plus perfekt att skära upp i små små bitar och träna plocka med hela handen/fingarna!
Bra för finger motoriken
Vill man variera så finns det ju massa frukter att ta istället eller blanda ihop favoriterna!
Hallon
Persika
Aprikos
Blåbär
Äpple
Päron
Ja bara välja och vraka kanske testa mixa favoriten som finns på barnmatsburken :-)
Såklart beroende på vad som gillas mest hemma!!
(funkade även som marmelad på mackan när marmeladen va slut)



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar